Main Menu

sypualniaWybór wystroju wnętrza, w którym się przebywa, ma wpływ na nastrój. Dlatego też mówi się, iż należy z głową dobierać rodzaje ścian. Czerwona tapeta ma szansę wywoływać agresję, podświadomie denerwować, a także doprowadzać do podłego nastroju.

Z kolei zielony uspokaja, barwa szara, podobna jak ta uzyskana przy wykończeniu ścian betonem dekoracyjnym jest neutralna.

Oczywistym jest, iż barwy i ich odcienie mają wpływ na recepcję tego, co nas otacza, na atmosferę i emocje. Nieistotne, że znane nam domostwo zrobiono w charakterze art deco, kolonialnym, skandynawskim. Za każdym razem warto się zastanowić: co jeszcze, oprócz koloru farby i wykończenia industrialnego albo minimalistycznego, rzutuje korzystnie na nasz nastrój?

stres w domuTwórczość artystyczna! To ona zazwyczaj bywa odpowiedzią na wszystko. Powieszony malunek, na przykład na betonie dekoracyjnym w mieszkaniu o charakterze industrialnym, przestaje być traktowany tylko jak ozdoba. Spoglądanie na niego może skłaniać do refleksji. Zrobienie sobie pauzy w trakcie doby, aby popatrzeć na powieszone lub postawione w pomieszczeniu dzieło sztuki, to idealny pomysł na odprężenie wyczerpanego długą pracą umysłu. Właściwie dobrany obraz, lubiany przez domownika i kojarzony z dobrymi wspomnieniami i odbierany z nutką czułości, ma szansę działać kojąco dla nerwów.

W związku z tym, iż to w dzisiejszych czasach to stres bywa powodem wszelkich chorób, trudności z zachowaniem równowagi psychicznej, psuje relacje międzyludzkie i doprowadza do nerwicy lub załamań – każde usiłowanie pozbycia się go staje się dobrym pomysłem. Skoro otaczanie się wytworami sztuki rozładowuje napięcie, można tym samym uznać, iż bywa to po prostu dobre dla dobrego samopoczucia.

Nie można zatem lekceważyć faktu, iż to, jak wygląda nasze mieszkanie wpływa na fizyczne i psychiczne zdrowie. Dzieła sztuki to przecież nie są jedynie staroświeckie malowidła i niegustowne rzeźby. Przy każdego rodzaju projektu mieszkania dobrać można właściwy obraz lub posąg. Na przykład do betonu architektonicznego, który jest szary i o wyglądzie industrialnym, też można wybrać szybko i łatwo odpowiednie dzieło.