Main Menu

bizancjumSztuka bizantyjska jest połączeniem sztuki greckiej oraz rzymskiej, wywodzi się z zamierzchłej sztuki starochrześcijańskiej. Właściwością reprezentatywną jest bogactwo dekoracji. Rozkwit tej sztuki ma prężne więzi z polityką cesarstwa bizantyjskiego.

Polepszane jest przez chrześcijaństwo. Zaspokaja pragnienia władz świeckich oraz prezentuje kult dworski. Kluczowym miejscem rozwoju tej sztuki był Konstantynopol, a swoim obrębie objęła całą Grecję. Sztuka bizantyjska najwięcej swoich swoistych detalów ma w malarstwie, rzemiośle oraz architekturze. Jednym z atrakcyjnych przykładów tej sztuki będzie Kościół Hagia Sophia, w Konstantynopolu, jaki przedstawia legendarne elementy takie jak: koła, kwadraty, krucyfiksy greckie, czy ośmiokąty.

Rzemiosło dawnej Grecji

grecjaRzemiosło starożytnej Grecji przysługuje na wiek X i XI przed nowoczesną erą. Stanowi przejściowy szczegół do sztuki archaicznej. To, co było kultowe w ówczesnym czasie to rzeźby. Najogromniejsze dzieła powstały za czasów Peryklesa. Odznaczały się prostotą. Do popularnych dzieł można zakwalifikować posągi Kuros z Wyspy Melos, Amazonki, Dyskobola, lub Grupy Laokona. Rzeźbiarze ujawniali naturalność i prawdziwość ludzi pozujących nie wyłącznie w ruchu, jednakowoż i w spoczynku. Pragnęli przedstawić rzeczywiste odniesienie do człowieka. Modnymi rzeźbiarzami byli po największej części grecy. Takie popularności jak Fidiasz, Lizyp, Praksyteles odnieśli w ówczesnych latach duże osiągnięcia rzeźbiarskie. Również malarstwo zasłynęło swoimi dziełami. Wybitnie wielokrotnie malowano wzory na wazach wypalanych w piecu. Naczynia te służyły nie jedynie do powszedniego użytku, jednakowoż i też na uroczystości. Reprezentatywne wazy to te, które są wykonane na czerwonym tle z czarna dekoracją i detale brązowe lub purpurowe. O wiele w następnej kolejności technologia ta zmieniła się oraz kompozycje malowano odwrotnie.

Sztuka dawnego Rzymu

rzymKunszt starożytnego Rzymu przypada na czas V oraz VI wieku przed obecną epoką. Obejmował pełną Italię. Rzymianie zostali nazwani natchnieniami architektury. Używali do swoich budynków łuki. Atrakcyjne obiekty jak Panteon, Koloseum, Bazylika są kultowe do dzisiaj ze swojej świetności oraz licznych detalów architektonicznych. Rzeźby powstawały na bazie greckich schematów. Naśladowali ich w dyscyplinie kultury, zabytków, malarstwa. Rzeźba realizowała dla nich znaczącą rolę. Powodowała uczczenie danej osoby, jaka zasłużyła się czymś doskonałym dla kraju. Przykładami takich posagów są cesarz Oktawian August czy Marek Aureliusz. Inną odmianą są także płaskorzeźby. Odtwarzają one w detalach ważne wydarzenia historyczne. Jednym z takich płaskorzeźb jest ołtarz na Polu Marsowym. Jeżeli chodzi o malarstwo to było ono ozdobą domów, obiektów, warsztatów pracy. Stosowano w nich style pompejańskie, inaczej różnego typu pejzaże, motywy architektoniczne, sceny na tle krajobrazu. Obrazy były kolorowe, a górowały tam barwy białe, żółte, czerwone oraz zielone.